Czystość w miejscu pracy to zawsze lepsza efektywność
Biznes i finanse

Czystość w miejscu pracy to zawsze lepsza efektywność

Zazwyczaj patrzy się na zagadnienie czystości jako na coś, co łączy się z pojęciem estetyki. Fakt, jest ładniej, kiedy wszystko jest wysprzątane. Regularne odkurzanie, ścieranie kurzu, zmywanie jest niezbędne, by czuć się dobrze, ponieważ estetyka otoczenia i dobre samopoczucie łączą się ze sobą. Wspominanie o lepszej efektywności  w odniesieniu do tego zagadnienia może się wydawać lekko przesadzone. Tak naprawdę jednak trzeba czystość w miejscu pracy potraktować jako priorytet, jeśli ma być ona wydajna i efektywna.

Ładnie, czysto, schludnie, czyli pracuje się lepiej

Kiedy otoczenie jest wysprzątane, to jest przyjemniej. Lepsze odczucia co do otoczenia przekładają się na ogólnie lepsze samopoczucie. Kiedy ma się dobry nastrój, wszystko idzie łatwiej. Pracuje się wtedy spokojniej, z pozytywną energią, a więc bardziej sprawnie. W estetycznym miejscu ma się wyższe poczucie własnej wartości oraz lepszą samoocenę. Jeśli pracownik kontaktuje się telefonicznie z ludźmi, to mając lepszą samoocenę, będzie mu łatwiej rozmawiać i negocjować. Nie znaczy to jednak, że regularne sprzątanie biur ważne jest tylko wtedy, gdy pracownicy kontaktują się z osobami spoza firmy. Na wszelkie inne zajęcia też będzie to miało pozytywny wpływ. Widok czystości i schludności sprawia, że umysł staje się jaśniejszy i wzrastają zdolności intelektualne. Kiedy pojawia się brud, to pojawia się też zaraz przygnębienie, marazm, złe samopoczucie, co nie sprzyja uzyskiwaniu dobrej wydajności.

Pozytywny wpływ czystości w miejscu pracy na efektywność wiąże się także z lepszej jakości powietrzem. Kiedy się regularnie sprząta, to jest ono zdrowsze i bardziej świeże. Nie ma za wiele kurzu, bakterii i grzybów, dzięki czemu nie tylko nie pojawiają się objawy alergiczne, ale też umysł pracuje lepiej i sprawniej. Można także mówić o czysto praktycznym znaczeniu sprzątania dla wydajności, bo np. są czyste naczynia, wszystko odłożone na swoje miejsce, więc nie ma więc przestojów w pracy

Jak często sprzątać miejsce pracy?

Miejsce pracy powinno być sprzątane tak często, jak trzeba, by było czyste. W zakładach produkcyjnych i na magazynach zwykle sprząta się na bieżąco. Tam nie będzie takiej schludności, jak w biurze, ale nie może być zaniedbania. Chodzi nie tylko o estetykę i wydajność, ale też o bezpieczeństwo. Można oddelegować do tego zadania swoich pracowników albo zatrudnić firmę zewnętrzną. Sprzątanie biur wykonywane jest codziennie po zakończeniu pracy, najczęściej korzysta się z usług firmy sprzątającej. Kiedy pracownicy przychodzą rano do pracy, jest wszystko wysprzątane. W schludnym, estetycznym otoczeniu mają warunki do jak najlepszej pracy.

Pracownicy muszą mieć zapewnione odpowiednie miejsce do pracy, inaczej nie da się od nich wymagać wydajności. Nawet gdyby się starali, to nie uzyskają tyle, ile uzyskaliby pracując w warunkach optymalnych. Musi więc być czysto. Warto pamiętać o tym wszystkim także, kiedy pracuje się u siebie w domu. Zawsze po zakończeniu pracy trzeba uprzątnąć biurko, a sam pokój musi być sprzątany co najmniej raz na tydzień. Kurze warto ścierać częściej.

Post Comment