Jaka jest jakość polskich dróg?
Budownictwo

Jaka jest jakość polskich dróg?

Korzystanie z materiałów i produktów wysokiej jakości pozwoliło na możliwość budowy dróg odpornych na eksploatację i trudne warunki atmosferyczne. Jaka jest więc teraz jakość polskich dróg w porównaniu do dróg sprzed kilku lat?

Jeszcze do niedawna określenie „polskie drogi” oznaczały jezdnie bardzo niskiej jakości, na której co i rusz natrafialiśmy na głębokie wyboje, dziury oraz pęknięcia. Prowadziło to do dalszego pogłębiania się uszkodzeń powierzchni asfaltowych, których naprawa wymagała dużych nakładów finansowych. Czy coś się zmieniło? Jaka jest dzisiaj jakość polskich dróg?

Uciążliwe remonty

Parę lat temu większe lub mniejsze remonty jezdni były na porządku dziennym. Naprawy nawierzchni powodowały duże korki oraz sprawiały, że przepustowość dróg stawała się znacznie mniejsza. Także jakość materiałów używanych podczas remontów pozostawiała wiele do życzenia. Wskutek tego jezdnie bardzo szybko ulegały różnego rodzaju uszkodzeniom i pęknięciom, przez co należało remontować je od nowa.

Warto podkreślić, że dzisiaj sytuacja ma się zupełnie inaczej. Materiały używane w procesie budowania dróg oraz ich remontów są wysokiej jakości, dzięki czemu cała droga zyskuje dużą odporność na wieloletnią eksploatację i także na ciężkie warunki atmosferyczne. Od czasu, w którym branża budownictwa drogowego dopiero się rozwijała, minęło już kilka lat – nastąpiła więc silna profesjonalizacja firm.

Da się to zauważyć przede wszystkim na polskich drogach, po których możemy jeździć z przyjemnością. Oczywiście w dalszym ciągu istnieją miejsca, gdzie drogi mają wiele wybojów i dziur – naprawa leży jednak w gestii lokalnych władz. Należy podkreślić, że powstało w Polsce wiele nowych kilometrów dróg, co również może świadczyć o ogólnej poprawie kondycji polskich jezdni. Dzisiaj jakość materiałów, takich jak między innymi masa bitumiczna, wykorzystywanych zarówno podczas budowy, jak i remontu dróg stoi na bardzo wysokim poziomie.

Wizja na przyszłość

Dzięki znacznej i widocznej poprawie jakości polskich dróg oraz planowanym inwestycjom, możemy przypuszczać, że za parę lat polska infrastruktura drogowa znacznie się rozbuduje. Nie da się ukryć, że liczba kilometrów naszych autostrad nie jest jeszcze zbyt wysoka, porównując do autostrad w krajach Europy Zachodniej. Z tego właśnie względu można przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości sieć autostrad będzie znacznie gęstsza niż jest obecnie, a ich jakość – dzięki użyciu odpowiednich materiałów – będzie znajdować się przez wiele lat na tym samym, wysokim poziomie.

Podsumowując, w porównaniu do niegdysiejszych polskich dróg, budowane dzisiaj jezdnie posiadają wysoką jakość. Dzięki wykorzystywaniu odpowiednich materiałów przez firmy zajmujące się budownictwem drogowym możemy liczyć na jezdnie i nawierzchnie odporne na długą eksploatację i warunki atmosferyczne. Nie da się ukryć, że kondycja jezdni w naszym kraju uległa znacznej poprawie w stosunku do tego, na czym jeździliśmy jeszcze parę czy paręnaście lat temu.

Post Comment