Praca człowieka a zalety robotyzacji
Technologia

Praca człowieka a zalety robotyzacji

W polemikach naukowych często występują dowody potwierdzające pewnego typu obawy o przyszłą perspektywę pracy w większości krajów. O ile dziś może to nie stanowić jeszcze problemu, o tyle za paręnaście lat zalgorytmizowane maszyny mogłyby stanowić w znacznym stopniu lepszych pracowników aniżeli inne osoby. Jak wobec tego kreuje się przyszło los dla ludzi?

Już dziś wyraża się stanowisko, iż w nieodległej przyszłości zniknie aż parędziesiąt zawodów. Praca wykonywana przez zatrudnione osoby będzie zastąpiona wydajnością robota. Największe zagrożenie obejmuje na pewno te profesje, jakie nie potrzebują wysokich umiejętności. Osoby zarządzające firmami, które opierają się na pracy fizycznej swojej pracowniczej kadry, ostrożnie zaczynają wprowadzać do generalnej działalności roboty. Trzeba położyć nacisk na to, z jakiej przyczyny to rozwiązanie jest tak wartościowe dla przedsiębiorstw.

Zdaje się, że wykorzystywanie algorytmizowanych maszyn w pracy jest niesłychanie drogie. To prawda, jednakże należy położyć nacisk, że inwestycja ta może niezwykle szybko zwrócić się, bowiem efektywności maszyny nie da się porównywać z wydajnością osoby zatrudnionej. Robot nie wymaga urlopu, także nie choruje, może pracować z takim samym poziomem wydajnością przez cały czas. To oczywiście z tych powodów praca robotów mogłaby być niebezpieczna dla ludzi w takim sensie, że ci nie zdołaliby zdobyć pracy.

Niedawno dyskutowano donośnie o myśli wprowadzenia podatku od pracy maszyn, ponieważ mogłoby to pewnym sposobem zahamować ekspansję maszyn. Posiada to swoich zwolenników oraz oponentów, ale akcentuje pewien kluczowy aspekt – maszyny są coraz bardziej wykorzystywane przy różnego rodzaju pracach oraz przez przedsiębiorców pracujących między innymi w przemyśle.

Warto położyć nacisk na to, że człowiek nie zostanie podmieniony przez automaty w stu procentach. Nieprzerwanie będzie bardzo wartościowa doświadczona osoba do ich obsługi i nadzorowania, zatem tak nie jest, że zanikną wszystkie profesje. Zwraca się uwagę także, że za jakiś czas ludzkości wystarczy 4-godzinny dzień pracy, gdyż zdecydowana większość czynności będzie wykonywana przez innowacyjne technologicznie maszyny.

Post Comment