W jaki sposób będziemy komunikować się ze sobą w przyszłości?
Technologia

W jaki sposób będziemy komunikować się ze sobą w przyszłości?

Komunikowanie się z innymi jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Porozumiewanie się przeszło w ostatnim czasie rewolucję za sprawą rozwoju technologicznego. Warto zatem zastanowić się, jak komunikowanie będzie wyglądało w niedalekiej przyszłości?

Nie da się ukryć, że rozwój technologiczny daje nam wiele możliwości. Jedną z nich jest możliwość komunikowania się z dowolnymi osobami, w dowolnym czasie i miejscu. Cały proces komunikacji został zrewolucjonizowany przez zyskujące popularność media społecznościowe, które dzisiaj są już nieodłącznym elementem naszego życia. Warto więc już teraz zastanowić się, jak proces ten będzie wyglądał za dwadzieścia czy trzydzieści lat.

Trendy

W dzisiejszych czasach wzrastającą popularnością cieszy się technologia wirtualnej rzeczywistości. Na wykorzystujące ją platformy i urządzenia powstaje coraz więcej elektronicznych produktów. Inwestuje się również w tworzenie wirtualnych pokoi przeznaczonych do spotykania się ze znajomymi w świecie wirtualnej rzeczywistości – dzięki temu można przypuszczać, że właśnie tak będą wyglądały media społecznościowe przyszłości. Będziemy mogli nie tylko rozmawiać z daną osobą twarzą w twarz (o wiele trafniej można by napisać „awatarem w awatar”), ale również wykonywać z nią określone czynności.

Bookero – system rezerwacji online – zoptymalizuje przyjmowanie zamówień. Sprawdź!

Co również zasługuje na niemałą uwagę – już dzisiaj mamy bardzo dobrze rozwinięte środki komunikacji na tyle, że poszukiwanie nowych kanałów może sprawiać ogromne trudności. Wydaje się zatem, że rozwój środków komunikowania będzie skupiał się raczej na osobach niepełnosprawnych, które z różnych przyczyn kontakt ten mają utrudniony.

Konsekwencje rozwoju

Kiedy media społecznościowe stopniowo zyskiwały globalną popularność, badacze komunikacji zwracali uwagę na zagrożenia, jakie ich zdaniem niosły ze sobą owe serwisy. Mówiło się, że młodzież, która jest w o wiele większym stopniu poddana na tego rodzaju niebezpieczeństwa, może nie przywiązywać uwagi do nawiązywania relacji interpersonalnych w rzeczywistym świecie. Priorytetem będzie dla nich z kolei świat wirtualny, który nie zapewnia tych samych potrzeb co rzeczywista relacja, z punktu widzenia zdrowego rozwoju psychologicznego człowieka.

Okazało się jednak, że zasługą serwisów społecznościowych i komunikatorów jest przede wszystkim podtrzymywanie kontaktów i znajomości interpersonalnych nawiązanych w świecie rzeczywistym.

Umiejętności komunikacji w rzeczywistym świecie nie zanikną, ponieważ nadal istnieje wiele sytuacji, które wymagają od nas werbalnego porozumiewania się. I nie zanosi się na to, aby te sytuacje miały w najbliższym czasie zaniknąć. Możemy być zatem pewni, że jeszcze przez długi czas będziemy komunikować się ze sobą w świecie rzeczywistym.

Podsumowując, media społecznościowe przyszłości mogą całkowicie przenieść się do świata wirtualnej rzeczywistości. Być może za jakiś czas będziemy komunikować się nie za pomocą komunikatorów, a za pośrednictwem naszych awatarów.

Post Comment