Świat automatyką stoi
Technologia

Świat automatyką stoi

Dzisiejszy świat automatyką stoi. Niektórym może się, co prawda, wydawać, że automatyzacja i robotyzacja to dopiero odległa pieśń przyszłości. Coś, o czym się może i słyszy, ale niekoniecznie w ramach nauki i osiągnięć technologii jako takich, ale raczej fantastyki naukowej.

Coś, co planowane jest przez największych wizjonerów i może w przeciągu kilkudziesięciu lat dojdzie do skutku. W jakiejś pierwszej formie. Nic bardziej mylnego! Automatyka przemysłowa, automatyzacja i robotyzacja to coś, co otacza ludzkość. W zasadzie otacza z każdej strony. W końcu automatyka to również takie rzeczy jak:

 – silniki,
– napędy,
– pompy dozujące,
– sieci łączności,
– komputery przemysłowe,
– sterowniki PLC,
– zawory,
– pompy procesowe,
– panele operatorskie,
– linie pakujące,
– prasy,
– przepustnice,
– systemy paletyzujące,
– mierniki,
– czujniki,
– przetworniki,
– urządzenia kontrolne,
– urządzenia kontrolno-wizyjne

Lista ta robi wrażenie swoją objętością. A nadmienić trzeba, że nie jest to w żaden sposób lista zamknięta. Jest jak najbardziej otwarta i w najmniejszym stopniu nawet nie wyczerpuje tematu. Została przedstawiona jedynie po to, by móc chociaż symbolicznie zarysować i przedstawić o jak ogromnym i jak bardzo rozbudowanym obszarze mowa, gdy mowa o automatyce przemysłowej.

Najszybciej rozwijająca się gałąź przemysłu

Jeżeli weźmie się pod uwagę to wszystko – nie może w najmniejszym stopniu dziwić, że automatyka przemysłowa jest najszybciej i najbardziej dynamicznie rozwijającą się gałęzią przemysłu. Nawet jeżeli mowa o tak niestabilnych i niepewnych rynkach jak Wielka Brytania. Tutaj warto nadmienić, że Wielka Brytania od pewnego czasu jest uważana właśnie za niepewny i problematyczny rynek z powodu ogromnych zawirowań społeczno-politycznych, które stały się jego udziałem w ostatnim czasie. Sytuacja nadal nie pozostała rozwiązana i pomimo jakichś, ciągle podejmowanych, prób, nadal sprawia, że tamtejszy rynek zalicza raczej spady niż wzrosty. Dlatego tym bardziej chlubnym wyjątkiem jest automatyka przemysłowa, która w tak trudnych warunkach w zeszłym roku pochwalić się mogła dwuprocentowym wzrostem gospodarczym.

Sprawdź czym jeszcze zajmuje się automatyka – więcej dowiesz się na stronie automatykaprzemyslowa24.pl – sprawdź!

Wynik, który relatywnie – w odniesieniu na przykład do rynków azjatyckich czy amerykańskiego, a także bardziej stabilnych rynków europejskich – może nie wydawać się zbyt imponujący. Jednak biorąc pod uwagę niesprzyjające warunki, w których tego wzrostu dokonał – naprawdę robi wrażenie. To wszystko sprawa, że automatyka przemysłowa w ostatnich latach wyrosła na najstabilniejszą gałąź przemysłu. W dodatku prognozy badaczy w tych kwestiach są nader optymistyczne – nic nie wskazuje, by ten już teraz bardzo dynamiczny wzrost miał w najbliższym czasie ulec zahamowaniu. Mało tego – wszystkie znaki wskazują, że jest wręcz odwrotnie – wzrost w kolejnych latach będzie wzrastał coraz bardziej i bardziej. Nic też nie wskazuje na to, by ta swoista bańka mogła pęknąć – wraz z postępem technologicznym automatyka przemysłowa będzie raczej postępować niż zatrzymywać się.

Post Comment