Jak wygląda biznes franczyzowy?
Biznes i finanse

Jak wygląda biznes franczyzowy?

Biznes franczyzowy jest odmianą tradycyjnego biznesu, z tym, że klienci bardzo szybko kojarzą tę markę. Wynika to z faktu, iż na reklamę wydaje się ogromne pieniądze. Wykonuje to firma-matka, która jest głównym oddziałem franczyzowym.

Natomiast firmy-córki są otwierane nawet w zupełnie innych miastach. Zaletą takiego biznesu jest to, że właścicielem może być każda osoba, która posiada odpowiedni kapitał i lokal pod działalność. Aby franczyza mogła funkcjonować, musi zostać podpisana umowa. Najważniejsze jej punkty to przeznaczenie części zysków dla firmy matki, a także dbałość o wizerunek i standardy przyjęte odgórnie. Coraz więcej osób wchodzi we współpracę z firmą-matką, ponieważ profity są bardzo obiecujące. Prowadzenie firmy franczyzowej odbywa się na takiej samej zasadzie, jak tradycyjnej firmy. Natomiast początki są o wiele łatwiejsze, ponieważ reklama i znajomość marki od razu przyciągają klientów. Zyski są praktycznie od pierwszego miesiąca działalności, a do tego firma-córka ma zapewnione wyposażenie lokalu, a także możliwość uzyskania towaru z sowitymi zniżkami.

Na rynku działają firmy franczyzowe w różnych branżach, handlowych, usługowych, a nawet supermarkety, myjnie samochodowe czy centra handlowe. W każdym z oddziałów takiej firmy są te same produkty lub usługi i ich jakość jest na najwyższym poziomie. Klienci mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ nawet wygląd tej samej firmy w różnych miastach jest taki sam. Franczyza obejmuje nie tylko nasz kraj, ale również państwa za granicą. Firmy spożywcze, gastronomia, związane z odzieżą czy butami także są na liście rankingowej najlepszych oddziałów franczyzowych. Czasopisma biznesowe co roku przedstawiają zestaw firm franczyzowych, które aktualnie rekrutują do stworzenia kolejnych oddziałów. Zainteresowani muszą przejść mnóstwo szkoleń, gdyż przygotowanie merytoryczne jest bardzo ważne. Kapitał do założenia franczyzy oscyluje między kilkadziesiąt, a kilkaset tysięcy złotych, a jest on przeznaczony nie tylko na towar, ale również sprawy formalne.

Jeśli firma-córka ma w którymś momencie działalności problemy, wówczas firma-matka pomaga właścicielom tych oddziałów. Może to być również pomoc finansowa, która niejednokrotnie poprawia warunki pracownicze. Rekrutację pracowników wykonuje się samodzielnie, ale zdarza się, że podczas rozmów uczestniczą w nich kierownicy innych oddziałów franczyzowych. Rzadko zdarza się, że franczyza bankrutuje, ponieważ z każdego oddziału zyski są wysokie i tym samym franczyzowa firma może stale się rozwijać i uzyskuje coraz lepszą zdolność kredytową w banku. Jednak wszelkie decyzje podejmowane są wspólnie, po to aby właściciel nie musiał samodzielnie zajmować się najtrudniejszymi kwestiami. Łatwiej uzyskać również poradę prawną, czy nawet zdobyć lojalność kontrahentów. Franczyza ma coraz więcej zwolenników, szczególnie, gdy gospodarka przeżywa trudności i kryzysy. Stabilność finansowa powoduje, że właściciel, jak i pracownicy otrzymują wysokie wynagrodzenie, często wyższe od średniej krajowej.

Post Comment