Na co zwrócić uwagę przy zakupie paneli fotowoltaicznych?
Technologia

Na co zwrócić uwagę przy zakupie paneli fotowoltaicznych?

Rozwiązania z zakresu energii odnawialnej cieszą się coraz większą popularnością. Jednym z nich są panele fotowoltaiczne. Podczas ich zakupu i instalacji warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Decyzja o zakupie paneli fotowoltaicznych powinna być dobrze przemyślana, ponieważ jest to inwestycja na długie lata. Koszt instalacji może być spory, dlatego warto wiedzieć, jaki rodzaj paneli wybrać i w jaki sposób je zamontować, by inwestycja zwróciła się jak najszybciej. Możemy znaleźć wiele opinii na ten temat w Internecie, a także uzyskać informacje od fachowców, którzy przy okazji mogą pomóc w instalacji paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne mogą różnić się strukturą, która ma wpływ na sprawność oraz trwałość danego sprzętu. Mogą być monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Te drugie są wykorzystywane częściej, mimo mniejszej sprawności i trwałości. Ma na to wpływ zapewne niższa cena, a także to, że panele polikrystaliczne lepiej sprawdzają się w pochmurne dni i przy zmiennej pogodzie.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zanim zdecydujemy się na zakup paneli fotowoltaicznych, powinniśmy dokładnie przemyśleć, czy rzeczywiście takie rozwiązanie będzie dla nas odpowiednie. Przede wszystkim zastanówmy się czy rachunki za prąd są na tyle duże, że zamontowanie paneli będzie uzasadnione. Inna sprawa, jeśli w głównej mierze zależy nam na kwestiach ekologicznych.

Panele fotowoltaiczne Grudziądz – zobacz dostępne oferty odnawialnych źródeł energii

Oprócz tego dokładnie sprawdźmy miejsca, w których panele będą mogły być zainstalowane. Jest to bardzo istotne, ponieważ z tym będzie się wiązała wydajność oraz opłacalność tego rodzaju rozwiązania. Jeśli mamy zamiar umieścić panele na dachu, sprawdźmy czy jego powierzchnia jest odpowiednio nachylona oraz czy mamy możliwość skierowania paneli na południową stronę. Panele muszą być odpowiednio naświetlane, dlatego nie mogą znajdować się w miejscach zacienionych. O tym warto pamiętać ustawiając panele na gruncie.

O czym pamiętać podczas zakupów?

Kupując panele fotowoltaiczne także musimy pamiętać o kilku istotnych elementach i kwestiach. Przede wszystkim pamiętajmy o ich rozmiarze. Obecnie na rynku istnieje spory wybór i z pewnością każdy znajdzie panele pasujące do danego rozmiaru dachu. Należy przy tym pamiętać, że oprócz samych paneli ważne będą także inne elementy instalacji.

Wybierając poszczególne moduły paneli należy wziąć pod uwagę takie parametry jak moc oraz sprawność. Z tym będzie wiązała się wydajność oraz możliwości uzyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Warto zatem dokładnie sprawdzić daną kwestię, a w razie wątpliwości uzyskać poradę fachowców.

Kolejna ważna rzecz to czas gwarancji. Jej rodzaj różni się w zależności od producenta, jednak zazwyczaj obejmuje podobne kwestie. Decydując się na taką inwestycję powinniśmy dokładnie sprawdzić, jaki czas gwarancji proponuje producent. Średni okres to zazwyczaj około 10 lat. Warto także zadbać o to, by gwarancją objęty był także uzysk mocy.

Post Comment